Analityka

22222
Karty kredytowe

Karta kredytowa czy kredyt gotówkowy?

Główna różnica między kartą kredytową a pożyczką gotówkową jest nie w umowach bankowych i kwotach pożyczek, tylko w sposobach płatności. Po ustaleniu, w jaki sposób wygodniej Ci jest spłacać kredyt, możesz dokonać właściwego wyboru między kartą kredytową a pożyczką gotówkową.

Wiele ofert bankowych i różne warunki umów zacierają granice między kartami kredytowymi i kredytem gotówkowym. Oprocentowanie kart kredytowych może być wyższe, ale uważnie analizując umowy, można znaleźć korzystniejsze warunki przy karcie kredytowej. Pożyczki gotówkowe zwykle mają wyższą górną granicę, to znaczy, że możliwa kwota pożyczki będzie wyższa, ale także jak przy stopie procentowej, wszystko będzie zależeć od konkretnego banku i Twojej historii kredytowej.

Główna różnica polega na metodach spłaty kredytów. Karty kredytowe zawsze mają okres karencji 50-60 dni, kiedy dług może zostać spłacony bez odsetek. Jeśli masz taką możliwość, korzyść karty jest oczywista. Standardowy kredyt gotówkowy zakłada stopniowe płatności i ta opcja będzie własciwą, jeśli nie planujesz wcześniejszej spłaty.

Kolejną zaletą karty kredytowej jest pożyczka na czas nieokreślony. Aby skorzystać z takiej formy pożyczki, zawsze pozostaje według uznania, możesz wziąć pieniądze z banku w dogodnym momencie dla Ciebie lub nie brać go w ogóle i po prostu użyć karty kredytowej jako zwykłej karty do płatności na zakupach. Po udzieleniu pożyczki gotowej, od razu będziesz musiał zapłacić odsetki, niezależnie od tego, czy skorzystałeś z pieniędzy, czy nie.

Na podstawie własnych potrzeb finansowych, zawsze możesz dokonać właściwego wyboru między pożyczką gotówkową a kartą kredytową, a dokładna analiza warunków pomoże Ci znaleźć odpowiednią ofertę.

Konsekwencje braku spłaty pożyczki

Konsekwencją braku spłaty pożyczki może być:

- naliczenie odsetek karnych, (od 1,3% do 10% dziennie),

- wysłanie płatnych upomnień, wezwań i monitów, (od 13pln do 1000pln),

- wpisanie na listę dłużników i Biura Informacji Kredytowej,

- postępowanie sądowe i komornicze,

- przekazanie lub sprzedanie wierzytelności do firmy windykacyjnej.Zalecamy dokonanie płatności w dniu otrzymania przypomnień. Spłacając zadłużenie w terminie, tworzysz dobrą historię kredytową, która zwiększa twoje szanse na uzyskanie pożyczki na korzystniejszych warunkach.

Przykładowe warunki uzystkania pożyczki

Przykład obliczenia pożyczki: za kwotę 5000 złotych na okres 12 tygodni z RRSO 512,99% miesięcznie zapłacisz 2237,02 złotych. Koszt pożyczki wynosi 33,65% od kwoty pożyczki. Łącznie zapłacisz 6711,06 złotych. Całkowity koszt pożyczki wyniesie w takim przypadku 1711,06 złotych.

W przypadku darmowej pożyczki RRSO wynośi 0%.

U niektórych pożyczkodawców możesz uzyskać pierwszą pożyczke z darmo (RRSO wynośi 0%)

CityCredits to porównywarka służąca do symulacji kosztów pożyczek i ich rzetelnego porównania. Przedstawione opisy pożyczek nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.). Wiążące warunki udzielenia kredytu lub pożyczki zostaną przedstawione przez właściwą firmę lub bank w trakcie zawierania umowy.

Podane dane na stronie są danymi referencyjnymi, z których niektóre dane mogą stać się nieaktualne. Dokładne warunki sprawdzajcie z instytucjami pożyczkowymi przy złożeniu wniosku o pożyczkę.