Analityka

22222
kredyty konsumenckie

CZYM ROŻNI SIĘ KREDYT OD POŻYCZKI?

Zarówno w rozmowach, jak i na stronach internetowych poświęconych pożyczaniu terminy kredyt i pożyczka są często stosowane zamiennie. Formalnie jednak oznaczają dwie rożne rzeczy. Warto znać te różnice, zanim zaczniemy szukać interesującej nas oferty

KREDYT

Kredyt jest produktem finansowym, który w ofercie mają tylko banki lub SKOK-i. Zasady jego udzielania reguluje ustawa o kredycie konsumenckim. Termin spłaty kredytu musi też być jasno określony, a podpisanie umowy kredytowej jest obowiązkiem niezależnie od pożyczanej kwoty. W przypadku kredytu musimy się też zawsze liczyć z dodatkowymi kosztami w postaci odsetek lub prowizji. Mianem kredytu określamy wiec zwykle wieloratalne zobowiązanie bankowe.

POŻYCZKA

Typowym przykładem pożyczki jest chwilówka. Udzielają jej firmy pozabankowe na okres do 60 dni. Warto podkreślić, że również zobowiązania ratalne zaciągane poza sektorem bankowym nazywamy pożyczkami. Zasady ich udzielania reguluje głównie Kodeks Cywilny, a umowa nie jest w ich przypadku obowiązkowa. Co ważne w przeciwieństwie do kredytu umowa w przypadku pożyczki nie jest obowiązkowa i standardowo podpisuje się ja przy kwotach przekraczających 1000 zł. Decydując się na pożyczkę nie musimy też deklarować celu, na jaki chcemy pożyczyć pieniądze, a formalności związanych z procesem pożyczkowym jest zdecydowanie mniej

CO LEPSZE?

Na to, czy weźmiemy kredyt, czy pożyczkę ma wpływ kilka czynników. Po pierwsze jest to nasza historia kredytowa. W przypadku usług banku jest ona skrupulatnie sprawdzana i przy zaległościach w spłacie poprzednich zobowiązań możemy się liczyć z odmową. Kolejna sprawą jest czas. Jeśli zależy nam na szybkim otrzymaniu gotówki, poszukajmy oferty poza bankiem. Weryfikacja klientów jest tu łagodniejsza, a procedury bardzo uproszczone. Jednak warto pamiętać, że koszty pożyczki szczególnie ratalnej mogą być nawet kilka razy wyższe niż w przypadku usług bankowych. Jeśli wiec szukamy wyższej kwoty na dłuższy okres, najpierw przejrzyjmy ofertę kredytów.

Konsekwencje braku spłaty pożyczki

Konsekwencją braku spłaty pożyczki może być:

- naliczenie odsetek karnych, (od 1,3% do 10% dziennie),

- wysłanie płatnych upomnień, wezwań i monitów, (od 13pln do 1000pln),

- wpisanie na listę dłużników i Biura Informacji Kredytowej,

- postępowanie sądowe i komornicze,

- przekazanie lub sprzedanie wierzytelności do firmy windykacyjnej.Zalecamy dokonanie płatności w dniu otrzymania przypomnień. Spłacając zadłużenie w terminie, tworzysz dobrą historię kredytową, która zwiększa twoje szanse na uzyskanie pożyczki na korzystniejszych warunkach.

Przykładowe warunki uzystkania pożyczki

Przykład obliczenia pożyczki: za kwotę 5000 złotych na okres 12 tygodni z RRSO 512,99% miesięcznie zapłacisz 2237,02 złotych. Koszt pożyczki wynosi 33,65% od kwoty pożyczki. Łącznie zapłacisz 6711,06 złotych. Całkowity koszt pożyczki wyniesie w takim przypadku 1711,06 złotych.

W przypadku darmowej pożyczki RRSO wynośi 0%.

U niektórych pożyczkodawców możesz uzyskać pierwszą pożyczke z darmo (RRSO wynośi 0%)

CityCredits to porównywarka służąca do symulacji kosztów pożyczek i ich rzetelnego porównania. Przedstawione opisy pożyczek nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.). Wiążące warunki udzielenia kredytu lub pożyczki zostaną przedstawione przez właściwą firmę lub bank w trakcie zawierania umowy.

Podane dane na stronie są danymi referencyjnymi, z których niektóre dane mogą stać się nieaktualne. Dokładne warunki sprawdzajcie z instytucjami pożyczkowymi przy złożeniu wniosku o pożyczkę.