Nasza zdolność kredytowa jest wyliczana przez banki na podstawie kilku czynników. Sprawdzane są zarówno nasze dochody jak i historia wcześniejszych zobowiązań. Prawie każdy z nas słyszał skróty takie jak KRD czy BIK. Co się za nimi kryje? I jakie konsekwencje ma wpis w którymś z tych rejestrów? Oraz jak usuwać te obciążające? Sprawdźmy.
KRD, czyli Krajowy Rejestr długów
Jest to jeden z największych rejestrów dłużników w Polsce. Wpis do niego skutkuje utrudnieniem w kontaktach handlowych i kredytowych. W bazie mogą znaleźć się zarówno nierzetelne firmy jak i konsumenci. Osobisty raport o stanie naszych zobowiązań według KRD możemy uzyskać bezpłatnie, kontaktując się z pracownikami Rejestru przez ich witrynę. Jak usunąć obciążający wpis? Niestety możemy tego dokonać sami. Wierzyciel ma obowiązek zgłosić spłatę zadłużenia niezwłocznie po jego uregulowaniu.
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej
BIK jest instytucją, która ma na celu gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji kredytowych. Co ważne, jest tam przechowywana historia zarówno regularnie spłacanych zobowiązań, jak i tych z zaległościami. Zapisy o wszelkich nieterminowych spłatach są przechowywane w bazie przez 5 lat. Warto jednak pamiętać, że Biuro może tez przechowywać wybrane informacje o nas przez 12 lat dla celów statystycznych. Raport z BIK może otrzymać każdy po zarejestrowaniu się na stronie Biura i poprawnej weryfikacji danych. Zła historia jest z tego rejestru praktycznie nieusuwalna. Może to zrobić tylko Bank lub inna instytucja finansowa, która dokonała wpisu.
BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej
BIG pomaga wierzycielom w tak zwanej miękkiej windykacji. Świadomość, że firma starająca się odzyskać dług współpracuje z BIG mobilizuje do szybszej spłaty zobowiązania. Do bazy trafiają zaległości z tytułu niezapłaconych rachunków za gaz czy wodę, ale także nieuregulowane faktury. Raport o stanie naszych zobowiązań oraz informację, kto nas sprawdzał, możemy uzyskać przez kontakt z jednym z Biur. Kto usuwa obciążające wpisy? Ten obowiązek dotyczy wierzyciela również w sytuacjach, gdy nastąpiła częściowa spłata lub dług został sprzedany. Ma na to 14 dni od zmiany statusu długu.