Analityka

22222
kredyty konsumenckie

GŁÓWNE BAZY INFORMACJI BANKOWEJ, CZYLI JAK SPRAWDZIĆ SWOJĄ HISTORIĘ KREDYTOWĄ

Nasza zdolność kredytowa jest wyliczana przez banki na podstawie kilku czynników. Sprawdzane są zarówno nasze dochody jak i historia wcześniejszych zobowiązań. Prawie każdy z nas słyszał skróty takie jak KRD czy BIK. Co się za nimi kryje? I jakie konsekwencje ma wpis w którymś z tych rejestrów? Oraz jak usuwać te obciążające? Sprawdźmy.

KRD, czyli Krajowy Rejestr długów

Jest to jeden z największych rejestrów dłużników w Polsce. Wpis do niego skutkuje utrudnieniem w kontaktach handlowych i kredytowych. W bazie mogą znaleźć się zarówno nierzetelne firmy jak i konsumenci. Osobisty raport o stanie naszych zobowiązań według KRD możemy uzyskać bezpłatnie, kontaktując się z pracownikami Rejestru przez ich witrynę. Jak usunąć obciążający wpis? Niestety możemy tego dokonać sami. Wierzyciel ma obowiązek zgłosić spłatę zadłużenia niezwłocznie po jego uregulowaniu.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej

BIK jest instytucją, która ma na celu gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji kredytowych. Co ważne, jest tam przechowywana historia zarówno regularnie spłacanych zobowiązań, jak i tych z zaległościami. Zapisy o wszelkich nieterminowych spłatach są przechowywane w bazie przez 5 lat. Warto jednak pamiętać, że Biuro może tez przechowywać wybrane informacje o nas przez 12 lat dla celów statystycznych. Raport z BIK może otrzymać każdy po zarejestrowaniu się na stronie Biura i poprawnej weryfikacji danych. Zła historia jest z tego rejestru praktycznie nieusuwalna. Może to zrobić tylko Bank lub inna instytucja finansowa, która dokonała wpisu.

BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej

BIG pomaga wierzycielom w tak zwanej miękkiej windykacji. Świadomość, że firma starająca się odzyskać dług współpracuje z BIG mobilizuje do szybszej spłaty zobowiązania. Do bazy trafiają zaległości z tytułu niezapłaconych rachunków za gaz czy wodę, ale także nieuregulowane faktury. Raport o stanie naszych zobowiązań oraz informację, kto nas sprawdzał, możemy uzyskać przez kontakt z jednym z Biur. Kto usuwa obciążające wpisy? Ten obowiązek dotyczy wierzyciela również w sytuacjach, gdy nastąpiła częściowa spłata lub dług został sprzedany. Ma na to 14 dni od zmiany statusu długu.

CZYM ROŻNI SIĘ KREDYT OD POŻYCZKI?

Zarówno w rozmowach, jak i na stronach internetowych poświęconych pożyczaniu terminy kredyt i pożyczka są często stosowane zamiennie. Formalnie jednak oznaczają dwie rożne rzeczy. Warto znać te różnice, zanim zaczniemy szukać interesującej nas oferty

Dowiedz się więcej

Konsekwencje braku spłaty pożyczki

Konsekwencją braku spłaty pożyczki może być:

- naliczenie odsetek karnych, (od 1,3% do 10% dziennie),

- wysłanie płatnych upomnień, wezwań i monitów, (od 13pln do 1000pln),

- wpisanie na listę dłużników i Biura Informacji Kredytowej,

- postępowanie sądowe i komornicze,

- przekazanie lub sprzedanie wierzytelności do firmy windykacyjnej.Zalecamy dokonanie płatności w dniu otrzymania przypomnień. Spłacając zadłużenie w terminie, tworzysz dobrą historię kredytową, która zwiększa twoje szanse na uzyskanie pożyczki na korzystniejszych warunkach.

Przykładowe warunki uzystkania pożyczki

Przykład obliczenia pożyczki: za kwotę 5000 złotych na okres 12 tygodni z RRSO 512,99% miesięcznie zapłacisz 2237,02 złotych. Koszt pożyczki wynosi 33,65% od kwoty pożyczki. Łącznie zapłacisz 6711,06 złotych. Całkowity koszt pożyczki wyniesie w takim przypadku 1711,06 złotych.

W przypadku darmowej pożyczki RRSO wynośi 0%.

U niektórych pożyczkodawców możesz uzyskać pierwszą pożyczke z darmo (RRSO wynośi 0%)

CityCredits to porównywarka służąca do symulacji kosztów pożyczek i ich rzetelnego porównania. Przedstawione opisy pożyczek nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.). Wiążące warunki udzielenia kredytu lub pożyczki zostaną przedstawione przez właściwą firmę lub bank w trakcie zawierania umowy.

Podane dane na stronie są danymi referencyjnymi, z których niektóre dane mogą stać się nieaktualne. Dokładne warunki sprawdzajcie z instytucjami pożyczkowymi przy złożeniu wniosku o pożyczkę.