Analityka

22222
kredyty konsumenckie

CZYM JEST ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA I JAK NA NIĄ WPŁYWAĆ?

W myśl ustawy Prawo Bankowe z dnia 29 sierpnia 1997 r. Artykuł 70.1 «przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Kredytobiorca jest obowiązany przedłożyć na żądanie banku dokumenty i informacje niezbędne do dokonania oceny tej zdolności» Zdolność kredytowa to więc inaczej ryzyko, jakie ponosi bank, udzielając nam pożyczki. Co wpływa na poziom tego ryzyka?

Dla nikogo nie będzie niespodzianką fakt, że filarami naszej zdolności kredytowej są nasza obecna sytuacja finansowa oraz nasza przeszłość kredytowa. Banki dość skrupulatnie sprawdzają obie te rzeczy, decydując o przyznaniu nam kredytu. Dla tych, którym wpisy w głównych bazach kredytowych nie pozwalają starać się o kredyt w banku, istnieje alternatywa. Są to firmy udzielające pożyczek w sektorze pozabankowym. To zobowiązania droższe, ale też łatwiej dostępne. Co jeszcze? Na wskaźnik ryzyka wpływają też szczegóły interesującej nas oferty, a wiec typ rat, długość okresu kredytowania i oczywiście waluta, w której brana jest pożyczka.

Jak wpływać na własną zdolność kredytowa?

Oczywiście podstawa to brak zaległości w poprzednich zobowiązaniach. Nasza rzetelna historia kredytowa to klucz, który otworzy nam drzwi do kolejnych pożyczek. Warto podkreślić, że brak zapisów o naszej przeszłości bankowej jest tak samo kiepsko oceniany jak zapisy o zaległościach. Aby zacząć budować sobie pozytywny obraz w oczach banku warto wziąć coś na raty lub rozsądnie korzystać z karty kredytowej. To rady ogólne. Jak poprawić naszą zdolność, starając się o konkretną pożyczkę? Jeśli bank wacha się przy decyzji kredytowej, najprościej jest na początek zmniejszyć wnioskowaną kwotę. Obniżenie oczekiwań nawet o kilkaset złotych może znacząco poprawić nasza sytuację. Podobnie działa wydłużenie okresu spłaty. Sprawi bowiem, że rata będzie mniejsza, a szanse na terminową spłatę zobowiązania wzrosną w oczach banku.

Innym sposobem jest włączenie drugiego lub kolejnego kredytobiorcy do umowy pożyczkowej. Wasze dochody rozpatrywane razem mogą pozwolić na pożyczenie sumy, na którą oddzielnie żadne z was nie mogłoby sobie pozwolić.

W czasie wizyty w banku warto też porozmawiać z pracownikiem o typie rat i interesującej nas walucie kredytu. Choć w mniejszym stopniu te szczegóły też mają wpływ na ryzyko kredytowe.

CZYM ROŻNI SIĘ KREDYT OD POŻYCZKI?

Zarówno w rozmowach, jak i na stronach internetowych poświęconych pożyczaniu terminy kredyt i pożyczka są często stosowane zamiennie. Formalnie jednak oznaczają dwie rożne rzeczy. Warto znać te różnice, zanim zaczniemy szukać interesującej nas oferty

Dowiedz się więcej

Konsekwencje braku spłaty pożyczki

Konsekwencją braku spłaty pożyczki może być:

- naliczenie odsetek karnych, (od 1,3% do 10% dziennie),

- wysłanie płatnych upomnień, wezwań i monitów, (od 13pln do 1000pln),

- wpisanie na listę dłużników i Biura Informacji Kredytowej,

- postępowanie sądowe i komornicze,

- przekazanie lub sprzedanie wierzytelności do firmy windykacyjnej.



Zalecamy dokonanie płatności w dniu otrzymania przypomnień. Spłacając zadłużenie w terminie, tworzysz dobrą historię kredytową, która zwiększa twoje szanse na uzyskanie pożyczki na korzystniejszych warunkach.

Przykładowe warunki uzystkania pożyczki

Przykład obliczenia pożyczki: za kwotę 5000 złotych na okres 12 tygodni z RRSO 512,99% miesięcznie zapłacisz 2237,02 złotych. Koszt pożyczki wynosi 33,65% od kwoty pożyczki. Łącznie zapłacisz 6711,06 złotych. Całkowity koszt pożyczki wyniesie w takim przypadku 1711,06 złotych.

W przypadku darmowej pożyczki RRSO wynośi 0%.

U niektórych pożyczkodawców możesz uzyskać pierwszą pożyczke z darmo (RRSO wynośi 0%)

CityCredits to porównywarka służąca do symulacji kosztów pożyczek i ich rzetelnego porównania. Przedstawione opisy pożyczek nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.). Wiążące warunki udzielenia kredytu lub pożyczki zostaną przedstawione przez właściwą firmę lub bank w trakcie zawierania umowy.

Podane dane na stronie są danymi referencyjnymi, z których niektóre dane mogą stać się nieaktualne. Dokładne warunki sprawdzajcie z instytucjami pożyczkowymi przy złożeniu wniosku o pożyczkę.